Tag: Британски парламент

Врховниот суд ја отфрли жалбата против суспензијата на работата на британскиот...

Британскиот Врховен суд во Лондон ја отфрли жалбата против одлуката на премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, од следната недела да ја суспендира работата...

Британскиот Парламент третпат ќе гласа за Договорот за Брегзит

Долниот дом на британскиот Парламент денеска третпат ќе изјасни за Договорот за Брегзит, што Владата во Лондон го постигна со ЕУ лани во ноември.Третото...

ДРАМА ВО ЛОНДОН; Со автомобил косел пешаци, па нападнал полицаец

Четири лица загинаа, а најмалку 20 се повредени во денешниот напад пред британскиот парламент и на Вестминстер мостот во центарот на Лондон.Меѓу загинатите се...

Британскиот парламент одобри излез од Унијата

Двата дома на британскиот парламент го усвоија вчера доцна вечерта нацрт законот со кој на британската влада и се овозможува покренување на членот 50...

Британски парламент: Брегзит може да почне

Британските пратеници го поддржаа планот на владата за отпочнување на преговорите за излегување од Европската унија до крајот на март.За оваа одлука гласале 461...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот