Tag: број

Зголемен бројот на случаи на Ковид-19 во туристичките делови на Грција

Зголемување на бројот на случаи на Ковид-19 во туристичките делови, зголемување на бројот на реинфекции, но и зголемување на бројот на хоспитализации се регистрирани...

Зголемен бројот на позитивни на Ковид-19, денеска регистрирани 193 нови случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193...

Зголемен пораст на бројот на позитивните случаи на КОВИД-19, нови мерки...

Согласно податоците што ги соопшти вчера Комисијата за заразни болести, забележан е раст на бројот на позитивните случаи на КОВИД-19 во земјава за 65...

Бројот на нови инфекции од коронавирус и смртни исходи опаѓа речиси...

Бројот на нови инфекции со коронавирус и смртни случаи пријавени на глобално ниво минатата недела опадна насекаде низ светот, освен на Блискиот Исток и...

Благо намалување на бројот на новоинфицирани од Ковид-19, остануваат истите мерки

Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, поради тоа што има благо намалување на бројот на новоинфицирани од Ковид-19, сметаат надлежните. Ковид сертификатите остануваат...

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со Ковид-19

Во периодот од 17 до 23 јануари годинава регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи на Ковид-19 од 35 градови во државата, што претставува зголемување...

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000...

Во седумгодишната војна во Јемен до крајот на 2021 година ќе има 377.000 мртви, директни или индиректни жртви на конфликтот, се наведува во извештај на Обединетите...

СЗО: За една недела во Африка за 43 отсто зголемен број...

Смртните случаи поврзани со коронавирусот во Африка се зголемија за 43 проценти за само една недела, соопшти Светската здравствена организација, јави ДПА.„Зголемувањето на бројот...

Зголемен бројот на нови случаи со Ковид-19 во Тетово

„Бројот на активни случаи во земјава вчера изнесуваше 197, од кои 66 во Скопје, а 65 во Тетово. Според вчера објавените податоци од Институтот...

Зголемен бројот на нови случаи на Ковид-19 во Грција

Зголемување на новите случаи на Ковиед-19, меѓу 156 и 266 отсто во изминатите четири дена, во споредба со една седмица претходно е регистрирано во...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот