Tag: вакцинирање

Блокиран планот на Бајден за задолжително вакцинирање

Американскиот Врховен суд го блокираше планот на претседателот Џо Бајден за задолжителна вакцинација или редовно тестирање за вработените во големите компании, но дозволува неговата...

Германија се поблиску до задолжително вакцинирање против корона

Заради појавата на новата варијанта на корона вирусот, „омикрон“, се погласни се барањата за воведување на задолжително вакцинирање. Германскиот Етички совет заговара проширување на задолжителното...

Во Австрија почна локдаунот за невакцинираните

Заради големиот број на заболени од ковид-19, во Австрија од денеска на сила стапи локдаунот за невакцинирани, чие кршење ќе се казнува со по...

Во Битола почнува комбинирано вакцинирање на граѓаните

Вакциналниот пункт во Битола денеска продолжува со комбинирано вакцинирање на граѓаните кои сакаат да користат бесплатна вакцина.Според планот на медицинските тимови во вакциналниот пункт...

Од денеска пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина за Ковид-19, може да...

И Калифорнија нуди награди за вакцинирање

Калифорнија ќе понуди награди во вкупна вредност од 116,5 милиони американски долари во готовина и подарок-картички за граѓаните кои ќе се вакцинираат до 15...

Во салата „Борис Трајковски“ дневно ќе се вакцинираат околу пет илјади...

Се финализираат подготовките на салата „Борис Трајковски“ во Скопје, каде ќе се врши масовна вакцинација.Подготвени се вкупно 48 позиции за истовремено вакцинирање и капацитет...

Вакцинирани 1040 здравствени работници, до крајот на неделава се очекуваат и...

Досега 1040 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19. Кај мал број од нив се пројавени реакции по вакцината како болки на местото каде таа е...

Се вакцинираат здравствените работници, од голема важност е тоа да го...

– Вакцинацијата во земјава се одвива веќе два дена. Се вакцинира првата група, здравствените работници, со вакцините од Фајзер, донација од Србија. Вакцинацијата се...

Над 53 илјади пријавени за вакцинирање преку онлајн апликацијата, а 24.958...

„Вкупно 53.070 граѓани досега се пријавиле за вакцинирање против Ковид-19 преку веб-страницата „vakcinacija.mk“. Преку матичните лекари пријавени се 24.958 лица“, информираа за МИА од Министерството...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот