Tag: Варшава

Бајден стигна во Полска

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, денес пристигна во Полска, во Жешов, град на стотина километри до украинската граница. Во Жешов, Бајден треба да...

Полска протерува тројца руски дипломати

Тројца службеници во руската амбасада во Варшава се прогласени за персони нон грата, соопшти Министерството за надворешни работи на Полска. „Амбасадорот на Русија во Полска...

Илјадници лица на улиците на Варшава: Нем „марш на илјада тоги“

Повеќе од 1.000 полски судии, во своите службени тоги, а со нив и адвокати, неколку десетици судии од речиси сите земји на Европската унија,...

ЕК поднесе тужба против Полска

Европската комисија(ЕК) денеска поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ поради „прекршување на начелото за независност на судската власт“.ЕК воедно бара од Судот...

Почнува Самитот ЕУ-Западен Балкан во Лондон

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и владина делегација во состав Бујар Османи, заменик претседател на Владата на Република Македонија задолжен за...

Полска ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Јацек Мултановски, амбасадорот на Република Полска во Македонија, чијшто мандат завршува во земјата.Изразувајќи...

Смена во владата на Полска: Премиерката Шидло поднесе оставка

Полската конзервативна владеачка партија ссопшти дека премиерката Беата Шидло поднела оставка и дека на чело на полската влада ќе ја замени сегашниот министер за...

Белорусинка е победничка на првиот светски избор за Мис во инвалидска...

Александра Чичкова од Белорусија е избрана на светскиот натпревар за Мис во инвалидска количка, прва таква манифестација што се одржа во Варшава.Чичкова има 23...

ОДИХР пристигна во Скопје

 Мисијата на ОДИХР која ќе ги набљудува изборите во Македонија пристигна во Скопје. Шеф на мисијата е Одри Гловер од Велика Британија.Гловер е адвокатка за...

Трамп: Русија се однесува дестабилизирачки

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Варшава го критикуваше однесувањето на Русија, опишувајќи ги акциите на Москва како дестабилизирачки.„САД соработуваат со своите сојузници на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот