Tag: Ватикан

Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на Денот на Светите...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на посетата на Рим и Ватикан, по повод одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите...

Папата за „воениот Велигден“: „Видовме премногу крв и насилство. Доста е!“

Папата Франциско, вчера, одбележувајќи го „воениот Велигден“, ги повика лидерите да ги слушнат криците на луѓето за мир во Украина и отворено ја критикуваше...

Кардинал Паролин: Ватикан подготвен да „го олесни“ дијалогот меѓу Русија и...

Ватикан е подготвен да го „олесни дијалогот“ меѓу Русија и Украина за да се стави крај на војната, изјави денеска државниот секретар, кардинал Пјетро...

Папата Фрањо: „Срцето ми е скршено поради инвазијата на Украина“

Папата денеска изјави дека срцето му е скршено поради инвазијата на Украина.„Господ е со мировниците, а не со оние кои користат насилство“, рече...

Папата загрижен: Многу луѓе ја изгубија желбата за деца

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Фрањо, денеска изјави дека падот на наталитетот во Италија е „трагедија“ и предупреди дека намалениот број на родени деца...

Поглаварот на Римокатоличката црква ја започна турнејата на Кипар и Грција:...

Кога Папата Фрањо денеска во раните утрински часови ќе го посети православниот кипарски архиепископ Златоуст и ќе се сретне со членовите на Светиот синод...

Во Глазгов почнува историски самит: „Ова е моментот за вистина за...

Пропратен со драматични предупредувања на научната заедница заради ескалација на климатската криза, Светскиот самит за климата (ЦОП26) почнува денеска во 10 часот по локално...

Османи во Ватикан на централното одбележување на јубилејот пет години канонизација...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска заминува во посета на Ватикан, по повод централното одбележување на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза,...

Ватикан: Папата Франциск заздравува по операцијата

Ватикан денеска соопшти дека папата Франциск добро заздравува по операцијата на дебелото црево, дека добро спиел, јадел, па дури и прошетал.„Уредни се резултатите од...

Пендаровски и Радев на заедничко чествување на Кирил и Методиј

Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, утре заеднички ќе им оддадат почит на Светите...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот