Browsing: Ватикан

По повод 1155-годишнината од блаженото упокојување на Сесловенскиот просветител свети Кирил Солунски, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г.…

Папата Франциско ќе ја пренесе својата традиционална божикна порака од балконот на базиликата Св. Петар во Ватикан напладне по божикната…

Ватикан, во историска одлука одобрена од папата Франциск, вчера објави дека римокатоличките свештеници ќе можат да вршат обреди на благослов…

Транссексуалците можат да бидат кумови на крштевки и свадби и смеат да бидат и самите крстени, објави во средата Ватикан,…

Свети Јован Павле Втори, омилениот папа кому веднаш после смртта му скандираа „веднаш светец“, индиректно беше обвинет дека е можен…

Во Ватикан се подготвува заговор против папата Франциско, пишува весникот „Телеграф“.„Ватиканските конзервативци прават ‘таен план’ да го притиснат папата Франциско…