Tag: Вашингтон

Во Вашингтон убиен тинејџер, двајца повредени во престрелка

Неколку лица и еден полицаец од Метрополитен полицијата се повредени во престрелка во Вашингтон, во која загина 15-годишен тинејџер.Инцидентот се случи денеска во близина...

Русија-Америка: Војна на земјата, соработка во вселената

Еден американски и двајца руски космонаути слетаа во средата во централен Казахстан откако ја напуштија Меѓународната вселенска станица (ISS), во истата капсула и покрај засилениот...

Северна Кореја прави ракета што ќе стаса до Америка!?

„Северна Кореја ќе продолжи да развива ‘застрашувачки орудија’ кои не ќе можат да се заменат или да се продадат за ништо на светот“, изјави...

Димитров: Не ми е важна функцијата, важна ми е државата

Вицепремиерот за европски прашања во заминување, Никола Димитров, во вчерашното гостување во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат рече дека очекувал голем број напади...

Северна Кореја тестираше хиперсонична ракета

Севернокорејската армија во понеделникот, во присуство на лидерот Ким Џонг Ун, успешно тестираше хиперсонична ракета, објавија државните медиуми.Џонг Ун присуствуваше на тестирањето, за...

Русија и САД почнаа разговори за Украина

Соединетите Американски Држави и Русија денеска започнаа тешки разговори за кои Вашингтон се надева дека ќе резултираат со деескалација на ситуацијата на украинско-руската граница...

Подемот и падот на Елизабет Холмс, најмладата милијардерка која го измами...

Елизабет Холмс, најмладата милијардерка, медиумите ја издигнуваа како една од успешните приказни на Силиконската долина, нарекувајќи ја „Женскиот Стив Џобс“, но следеа обвинувања за...

Бајден размислува за дипломатски бојкот на Олимписките игри во Пекинг

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека размислува за дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг, во февруари следната година, во знак на протест...

Украина отвори војна против олигарсите: Богаташите не смеат да финансираат политички...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски конечно влезе во долго најавуваната војна против олиигарсите. Врховната влада донесе закон за олигархија, кој ќе стапи на сила за...

Порака на Ким од Пјонгјанг: Ќе изградам непобедлива војска

„Ќе изградам војска што никој не може да ја победи“. Ова го вети лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун во текот на изложбата...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот