Tag: велес

На Табановце се чека и по еден час

Поради зголемена фреквенција на возила на граничниот премин „Табановце“, времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите премини, од...

Прекинат сообраќајот Велес-Градско поради сообраќајка

Од пред околу дваесетина минути прекинат е регионалниот пат Велес-Градско во двата правци. Како причина надлежните наведуваат сообраќајна незгода.„Од 09,13ч. рег.пат Р1102, Велес-Градско е...

Мицкоски: „Овие избори се пресвртот!“

„Слушни ме Марко што ќе ти речам. Од првиот ден да се зафатиш со реализација на ветеното пред граѓаните. Првите проекти да не ти...

Сообраќајот умерен, без подолги задржувања на граничните премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, со умерен интензите на патните правци надвор од градските средини.На граничните премини од македонска...

Велес почна соработка со бугарскиот град Бургас

„Општина Велес во изминатиот период оствари повеќе средби со претставници на неколку градови и општини на кои се покрена иницијатива за збратимување. За жал,...

Уапсен кавадарчанец заради поседување кокаин

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога при СВР Велес, денеска во Кавадарци го лишиле од слобода...

Во Велес и велешко се намалува бројот на новозаболени од Ковид-19

ЈЗУ Центар за јавно здравје-Велес денеска регистрирал пет новозаразени со коронавирусот, откако вчера немаше ниту еден позитивен.„Убава вест е што денеска има и 15...

Ќе се снима рекламен спот на патот Велес-Штип, повремени прекини на...

– Поради снимање рекламен спот денеска од 6:00 до 13:00 часот ќе има повремени прекини на сообраќајот на регионалниот пат Р1321 – Велес-Штип.Како што...

На подрачјето на СВР Велес 41 прекршок за неносење на заштитна...

За 24 часа на подрачјето на СВР Велес констатирани се 41 прекршок по член 6 став 1 од уредбата за носење на лична заштита...

Мерки за санирање на последиците од невремето во Велес во кое...

– Општинскиот штаб за заштита и спасување во Велес денеска на вонредна седница донесе повеќе заклучоци за санирање на последиците  од невремето во кое исчезна едно...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот