Tag: Велигден

Понеделник, вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

Велигден, вториот ден на Велигден – понеделник (25 април) според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, информира Министерството...

Папата за „воениот Велигден“: „Видовме премногу крв и насилство. Доста е!“

Папата Франциско, вчера, одбележувајќи го „воениот Велигден“, ги повика лидерите да ги слушнат криците на луѓето за мир во Украина и отворено ја критикуваше...

Пендаровски го честита Велигден: Да шириме љубов и добра мисла

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит...

Заев: Велигден да донесе ни благосостојба, радост и сплотеност

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски Господин Господин Стефан, до...

Мицкоски: Доаѓа македонска пролет. Христос Воскресе! Навистина Воскресе!

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден на православните верници во државава.„Посакувам многу среќа, здравје, и...

Православните верници го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Филипче: Празниците Велигден и Бајрам без полициски час

За претстојните верски празници, Велигден и Рамазан Бајрам, сабота кон недела и 12 кон 13 мај, нема да има полициски час и граѓаните ќе...

Угостителските објекти, хотелите и културните институции во Австрија остануваат затворени до...

– Австриската Влада ја продолжи епидемиолошката мерка за заклучување на угостителски објекти, хотелите и културните институции до „околу Велигден“, соопшти синоќа австрискиот канцелар Себастијан...

Заев: Да празнуваме со душа, а да делуваме со ум, добрината...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден испрати честитка до православните верници.-Како и секоја година, така и...

Помпео ги поздрави православните христијани по повод Велигден

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа испрати поздрави до сите православни христијани кои викендов го одбележуваат празникот Велигден – Христовото Воскресение.-Испраќаме велигденски поздрави...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот