Tag: Велика Британија

На повидок трговска војна меѓу ЕУ и Британија

Сметката за несогласувања околу трговските аранжмани после Брегзит би можеле да ја платат компаниите и домаќинствата, па се поставува прашањето дали ЕУ и Обединетото...

Енергетската криза тешко ги погоди Британците

Во Велика Британија овие денови цените бележат драматичен раст, а сметките за гас и струја се зголемени за 50 отсто, заради што се проценува...

Шпанците без млеко, Италијанците со скап леб

Се чини дека короната ги излечи луѓето од вознемиреност од недостиг на храна и хигиенски производи, но војната во Украина ги разбуди вечните стравови....

Забранет влез за Британци во Германија

Германија вечерва, поради страв од варијантата „омикрон“, и се придружува на Франција и ги затвора своите граници за повеќето патници од Велика Британија. Повеќето...

Џонсон се извини за журката во Даунинг стрит за време на...

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се извини заради видео-снимката на која се гледа како неговите соработници се смеат за журката што ја направиле...

Скандалозно: Џонсон и соработниците се забавувале во најголемата ковид криза!?

Британската телевизија Ај-Ти-Ви њуз (ITV News) објави видео од минатиот декември, од кое се добива впечаток дека претставници на Кабинетот на британскиот премиер се...

Макрон бесен на Џонсон: „Тој е кловн, глупак и циркузант!“

Францускиот претседател Емануел Макрон го извреѓа премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, минатата недела, при посетата на Хрватска, пишува „МејлОнлајн“. Макрон го нарече британскиот премиер...

Таен мигрантски пакт меѓу Британија и Албанија?

Мигрантите кои поминале илјадници километри од земјите на Блискиот исток или од Африка и преку европскиот континент се впуштија во опасна пловидба со гумени...

Велика Британија стави шест африкански земји на „црвената листа“ поради појавата...

Велика Британија стави шест африкански земји на „црвената листа“ поради појавата на нова варијанта на корона вирусот.На „црвената листа“ се Јужна Африка, Намибија, Лесото,...

Ново поглавје на британско-францускиот конфликт после Брегзит

Француските власти се заканија дека на британските бродови ќе им забранат влез во нивните пристаништа, ако под итно не го издадат договорениот број дозволи...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот