Tag: Венецуела

Се разгорува судирот на војската на Венецуела и колумбиските бунтовници

Судирите започнати минатата недела меѓу венецуелската војска и една колумбиска вооружена група долж заедничката граница продолжија, што поттикна голем број граѓани на Венецуела да...

Бајден ќе им обезбеди привремен заштитен статус на мигрантите од Венецуела...

– Венецуелците во САД ќе мора да го докажат својот постојан престој и доколку ги исполнуваат критериумите, ќе им биде дадена привремена дозвола да...

Помпео: Во Венецуела се случува измама и илузија, а не избори

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, парламентарните избори во Венецуела ги оцени за „измама и илузија“.„Изборната измама во Венецуела е веќе извршена. Резултатите објавени од...

Во венецуелската држава Зулија починале 22 лекара од коронавирус

Најмалку 22 лекара починале од последици на коронавирус во државата Зулија, во северозападниот дел на Венецуела, изјави претседателката на лекарското здружение Даниела Пара.– Сите...

Ослободен потпретседателот на Парламентот на Венецуела

Потпретседателот на парламентот во Венецуела, Едгар Самбрано е ослободен од затвор, врз основа на договорот меѓу  Владата на претседателот Николас Мадуро и помалите опозициски...

Парламентот во Венецуела се врати кон договорот за странски инвестиции во...

Народното собрание на Венецуела, што се наоѓа под контрола на опозицијата, синоќа го одобри враќањето на земјата во Меѓуамериканскиот договор за взаемна помош (ТИАР)...

Во Венецуела спречен нов обид за државен удар

Венецуелските власти спречија нов обид за државен удар, изјави министерот за информации, Хорхе Родригез.„Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени...

Руски авион повторно слета во Венецуела

Авион на руското воено воздухопловство слета на главниот аеродром во Венецуела, јавија западни медиуми. Слична ситуација имаше и пред три месеци што предизвика вербална...

По немирите во Венецуела, растат цените на нафтата

Цените на нафтата на меѓународните пазари ја надминаа границата од 73 долари. Цените се зголемија откако лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо ја повика...

Венецуела повторно во мрак

Главниот град на Венецуела, Каракас и поголем дел од земјата синоќа повторно беа во мрак поради нов дефект на мрежата за електрична енергија.Новиот дефект...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот