Tag: венко филипче

Владата одликува 8.500 здравствени работници, Мехмедовиќ неподобен

„Здравствените работници ја заслужуваат најголемата почит и благодарност за хуманоста, грижата и пожртвуваноста. Во оваа борба со КОВИД-19 вие сте хероите“, порача премиерот во...

Македонија прва во Европа по смртност од ковид

Бројот на новозаразени се намалува, но висока е бројката на починати од корона вирусот. Најпогодени се невакцинираните граѓани, поради што продолжуваат апелите за што...

Средношколците од Тетово и Гостивар со онлајн настава, другите во школо

Тетово и Гостивар поради епидемиолошката состојба со Ковид-19 ќе ја почнат новата учебна година онлајн. Оваа времена мерка ќе важи само две недели и тоа...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се знае дали гостите во кафеаните лажат или не

„Венко Филипче и Зоран Заев се разбудија од зимски сон и им текна дека не одело тоа така во кафулиња и ресторани да влегуваат...

Филипче: Емидемиолошката слика е стабилна, но внимателно се следи состојбата

„Епидемилошката слика е прилично стабилна и попуштањето на мерките се должи на олабавувањето, генерално на сите мерки. Нашиот став е да се оди во...

Филипче: До крајот на летото можеме да стекнеме колективен имунитет

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека до крајот на летото во земјава може да биде постигнат процент на имунизирани лица за кој ќе...

Уште една успешно завршена трансплантација на срце во Македонија

Успешно заврши третата трансплантација на срце во историјата на нашата земја, информира македонскиот министер за здравство, Венко Филипче.„Почна да чука новото срце во градите...

Зголемен бројот на оздравени од Ковид-19 во Македонија

Според последниот, вчера објавен, извештај на Институтот за јавно здравје за изминати 24 часа, регистрирани се 3.803 оздравени пациенти. Тоа е најголем број регистирирани...

Скратен полициски час и олабавени мерки до вторник

Полицискиот час во Македонија од синоќа почна од полноќ и траеше до четири часот изутринава согласно новиот предлог на Комисијата за заразни болести за...

Филипче: Дневно ќе вакцинираме по 10.000 граѓани

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека на пунктовите за вакцинација што треба да профункционираат во уште шест градови од вторник, следната недела, дневно...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот