Browsing: мпц-оа

Во пресрет на претстојните црковни празници, кои православните христијани ги чествуваат како домашни празници и имендени, Светиот Архијерејски Синод на…

Грчкиот православен сајт Ромфеа.гр денеска на насловната страница ја пренесува информацијата за изборот на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј,…

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦОА), во пресрет на претстојните денови на Духовденската задушница,…

Светиот архиерејски синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) преку соопштение повторно упатува апел и уште еднаш…

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во пресрет на најголемиот христијански празник, Велигден, денеска…

Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света Софија“ во…

Митрополит Преспанско-пелагониски Петар денеска кус период бил задржан на Меѓународниот аеродром Скопје на барање на Финансиската полиција, потврди владиката. Ниту…