Tag: „Спутник В“

Фон дер Лајен: Недостигаат валидни податоци за одобрување на Спутник В

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен смета дека Европа е добро подготвена за можно давање на третата доза од вакцината против коронавирус...

ЕМА: Одобрението за „Спутник В“ се пролонгира за септември

Одобрувањето за вакцината „Спутник В“ во Европската унија ќе се одложи затоа што е пробиен рокот за доставување дополнителни податоци, изјавија за британските медиуми...

Србија денеска започнува со производството на Спутник В

Во Србија денеска започнува производството на руската вакцина „Спутник В“ против коронавирусот.Авион од Русија со компоненти за руската вакцина слета во Белград во четвртокот...

УНИЦЕФ ќе купи 220 милиони дози од „Спутник В“

Фондот за деца на ОН (УНИЦЕФ) ќе купи 220 милиони дози од руската вакцина Спутник В, соопшти рускиот фонд за директни инвестиции, што се...

Слободен влез во Словенија и за вакцинираните со „Спутник В“ и...

Словенечката Влада направи измени во врска со рестриктивните мерки на границата, вклучително и дозволен влез на нејзина територија без карантин за лица кои се...

Германија независно од ЕУ ќе преговара за набавка на „Спутник В“

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денеска соопшти дека Германија, во билатерални разговори со Русија, без разлика на позицијата на Европската унија, ќе обезбеди...

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници...

„Во упатството на „Спутник В“ има препорака за претпазливост само кај трудници и доилки. Не е наведена никаква друга контраиндикација“, рече денеска министерот за...

Пристигнаа 3 000 дози од руската вакцина „Спутник В“, продолжува процесот...

„Пристигна првата пратка на руската вакцина „Спутник В“ во нашата земја. Ова е прва количина од 3000 дози, со тоа што ќе се обезбеди...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот