Tag: Хонгконг

Сенатот на САД го поддржува Хонгконг, Кина лута на Трамп

Официјален Пекинг бара од американскиот претседател Доналд Трамп да стави вето на законот со кој се поддржуваат човековите права во Хонгконг, кој го усвои...

Судири во Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Еден полицаец во Хонгконг е погоден денеска со стрела кога полицијата употреби солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои го...

Повторно хаос на улиците на Хонгконг

На забранетиот антивладин собир во Хонгконг полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во туристичкиот кварт, што доведе до повеќечасовни судири во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот