Tag: христос

Заев: Велигден да донесе ни благосостојба, радост и сплотеност

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски Господин Господин Стефан, до...

Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божик

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик.Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот