Tag: царина

Советот на ЕУ го потврди привременото укинување на царините за украинските...

Советот на Европската унија, претставен од 27 земји-членки, одобри укинување на царините за увоз од Украина на една година за да и помогне на...

Русија го крена данокот на извоз на пченица „до небо“

Русија го зголеми данокот за извоз на пченица на 101,4 долари од 13 до 19 април, соопшти во руското Министерство за земјоделство.Ова е...

Финска конфискуваше скапи руски уметнички дела

Финската царинска служба денеска соопшти дека го стопирала враќањето на уметнички дела вредни околу 42 милиони евра во Русија поради санкциите на Европската унија...

Америка и Европа постигнаа договор за царините на челик и алуминиум

Соединетите Американски Држави и Европската унија постигнаа договор во повеќегодишниот спор околу посебните американски царини на увоз на челик и алиминиум, рекоа највисоките американски...

Запленети 3.000 лажни вакцинални потврди

Американската царина и граничната патрола заплениле минатата недела лажни вакцинални сертификати кои биле испратени од Кина во американската држава Тенеси. Сертификатите биле завиткани во честитки...

БиХ ги отвори границите за граѓаните на Србија

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат граничните премини за граѓаните на Србија, изјави денеска заменичката на претседателот на Советот на министри и...

Укинати царините за 13 медицински производи, следи намалување на царините за...

– Владата на предлог на Министерството за економија стопроцентно ги укина царинските давачки за 13 медицински производи, кои се се увезуваат како потрошен медицински...

Џонсон побарал од Трамп укинување царини за виски

–Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да ги укине новите царини на стоките, вклучително и за шкотското виски, изјави портпаролот...

Конференција на Светската царинска организација во Скопје

Царинската управа на Република Северна Македонија е домаќин на 14-та конференцијата на Светската царинска организација – ПИКАРД (Партнерство во царинското истражување и развој)На конференцијата,...

САД воведоа царини за европски производи

САД денеска воведоа дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа производи, што претставува нова трговска офанзива на претседателот Доналд Трамп и...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот