Tag: царина

Трамп: Ако нема договор со Мексико, од понеделник воведуваме царини од...

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е постигнат напредок во разговорите со Мексико за запирање на приливот на мигранти во САД, но додаде дека...

Од утре стартува дигиталната царина

– Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска наполноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на...

Царината ќе добие опрема од британската Управа за царински работи

Царинската управа денеска ќе добие донација во опрема за помош при пребарување и проверки од Управата за царински работи и приходи на Обединетото кралство.На...

Запленети девизи, цигари, алат, играчки, облека

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани  девизи, цигари, употребуван алат,...

Тевдовски: Се дигитализираат услугите на УЈП и Царина за фирмите

Навремен и неселективен поврат на ДДВ преку модул за автоматски поврат, електронско следење на плановите за јавните набавки, како и електронско обработување на царинските...

Анѓушев и Николовски: Олеснетите царински бариери, ја спасија месната индустрија од...

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на...

ЕУ времено го ограничи увозот на челик

Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји,...

Нови правила за увоз на половни автомобили во Македонија

Царинската управа на Република Македонија започна со нов начин на утврдување на царинската вредност при увоз на употребувани патнички, комбинирани и лесно доставни товарни...

Укинувањето на царинската давачка за увоз на замрзнато свинско месо ќе...

Укинувањето на царинската давачка за увоз на замрзнато свинско месо ќе трае до 15 ноември 2018 година, а треба да придонесе кон зголемување на...

Тевдовски: Ќе се намалуваат глобите за царински прекршоци

Релаксирање на казнената политика и намалување на казните кај Царината, најави министерот за финансии Драган Тевдовски на одбележувањето на Денот на Царинската управа. Како...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот