Tag: цена

15 земји-членки на ЕУ бараат ограничување на големопродажната цена на природниот...

Воведување ограничување на големопродажната цена на природниот гас, бараат 15 земји-членки на Европската унија преку писмо испратено до комесарот за енергетика Кадри Симсон и...

Продолжува да расте цената на гасот во Европа, достигнувајќи 3000 долари...

Цената на гасот во Европа продолжи да расте и во моментов се движи над 3.000 долари за илјада кубни метри, поскапувајќи за 20 отсто...

Стопанската комора го актуелизира проблемот со цената на струјата и опстанокот...

Стопанската комора на Северна Македонија денеска на прес-конференција ќе се осврне на проблемот со цената на струјата од која зависи опстанокот на фирмите и...

РКЕ ќе носи нова одлука за цените на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе носи нова одлука за цените на нафтентите деривати што ќе важи од ноќеска на...

РКЕ ќе ја објави новата цена на парното греење во Скопје

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја објави новата цена на парното греење во Скопје која ќе важи од 1 август.На прес-конференцијата, закажана во...

Порасна берзанската цена на гасот во Европа

Берзанската цена на гасот во Европа за време на денешното тргување се искачи над 1.300 долари за илјада кубни метри, првпат од 24 март,...

Бектеши: Дел од маркетите ја задржаа цената на лебот од 25...

Jа поддржуваме одлуката на дел од ланците маркети во земјава да ги задржат цените на лебот од 25 до 27 денари, напиша министерот за...

Поради војната во Украина, европските берзи драстично паднаа, цената на нафтата...

На светските берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела, особено во Европа, бидејќи руските воени напади врз украинските градови стануваат сè поразорни, додека...

Вестагер: Стопирањето на „Северен тек-2“ нема да има влијание врз цените...

Европската Комисија ја поздравува одлуката за замрзнувањето на проектот „Северен тек – 2“ и вели дека нема да влијае на цената на гасот, јави...

Бесими: Ескалацијата меѓу Русија и Украина може да има последици врз...

Министерот за финансии Фатмир Бесими во текот на вчерашната посета на Европската комисија разговараше за економската состојба во Северна Македонија и глобалната економска криза,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот