Tag: цени

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Цените на угостителските услуги во мај годинава, во споредба со април, се зголемени за 1.2 %. Во однос на мај лани, пак, растот на...

Од полноќ екстра лесното масло поевтинува за 2 денари, цените на...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска донесе Одлука со која екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) поевтинува за два денари, додека...

Се очекува одлука од Владата за корекција на замрзнатите цени кај...

Владата денеска треба да донесе одлука со која ќе се ревидираат дел од замрзнатите цени на овошјето и зелечнукот. Како што најави министерот за...

Oдлуката за замрзнување на цените на повеќе видови овошје и зеленчук...

Во трговијата на мало од денеска килограм свежи домати може да се продава најмногу за 70 денари за килограм, свежите краставици до 75 денари...

СДСМ: Замрзнувањето на цените го штити стандардот на граѓаните

СДСМ преку конкретни мерки и политики го штити и унапредува животниот стандард на граѓаните, во време на светска економска криза.Се проширува листата на производи...

Се ограничуваат цените на доматите, пиперот, кромидот, бананите, портокалите, лимонот,…

Владата денеска треба да ги утврди највисоките цени на дел од овошјето и зеленчукот. Со одлуката ќе бидат опфатени домати, краставици, кромид, карфиол, пипер,...

АХВ и Ветеринарната комора ќе потпишат методологија за утврдување на цените...

Ветеринарната комора на Република Северна Македонија денеска во Домот на хуманитарни организации „Даре Џамбаз“ во Скопје ќе го одржи своето 27. редовно Годишно собрание,...

Утре замрзнуваат цените на хигиенските производи, во текот на неделата и...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека најверојатно утре, на владина седница, ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи,...

Се прават анализи за замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

По лебот, тестенините и дел од млечните производи, од вчера замрзнати се цените и на оризот и јајцата, а Владата анализира дали со бранот...

Во Црна Гора поевтинуваат 25 прехранбени производи

Во рамки на акцијата „Стоп за инфлацијата“, во Црна Гора од денеска поевтинуваат 25 прехранбени производи, меѓу кои јогурт, јајца, млеко, сирење и некои...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот