Tag: цени

Пиварницата „Радебергер“ го прекина производството во Франкфурт

Германскиот производител на пиво „Радебергер“ објави дека ќе ја затвори фабриката во Франкфурт поради драматично зголемување на трошоците.„Најдоцна до октомври 2023 година, Групацијата ‘Радебергер’...

Околу 120.000 бизниси во Италија се изложени на ризик од затворање...

Италијанската конфедерација на претприемачи – Конфкомерчо, соопшти дека околу 120.000 бизниси се изложени на ризик од затворање од сега до првата половина на следната...

Дизелот поскапува за три денари, цените на бензините остануваат исти

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поскапат за три денари, а цените на бензините остануваат исти, соопшти Регулаторната...

МЗШВ: Историско најголемо зголемување од 30% на откупната цена за грозје

Годинашната откупна цена на смедеревката ќе биде 13 денари, а за вранецот 15 денари, односно три денари повеќе споредбено со ланските цени за откуп...

Стопанска комора: Бизнисот не може да го издржи ударот од цената...

 Во овој момент нема поголем проблем за македонската економија од цената на струјата. Владата мора да најде избалансирани решенија кои ќе му овозможат на...

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9 проценти на...

Трошоците на живот во јули во однос на јуни годинава во државава се зголемени за 1,9 проценти, а цените на мало за 2,5 проценти....

РКЕ и денеска ќе носи нова одлука за цената на нафтените...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и денеска ќе донесе нова одлука за цената на нафтените деривати.„Предусловите се исполнети, изјави портпаролката на...

РКЕ ќе носи одлука за нова цена за нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе носи одлука за нова цена на нафтените деривати што ќе важи од ноќеска на...

АДКОМ бара помош од Владата, во спротивно најавува покачување на цените...

Здружението на даватели на комунални услуги (АДКОМ), кое обединува 90 јавни комунални претпријатија даватели на комунални услуги на територијата на целата држава, апелира Владата...

Драматично во Германија, ова не се случило во последниот половина век

Силното поскапување на енергенсите и храната во мај ја донесе инфлацијата во Германија на најголема брзина во последниот речиси половина век. На повидок нема...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот