Tag: ЦИА

РИСКАНТЕН ПОТЕГ: Чиле ќе го национализира литиумот

Кога левичарскиот чилеански претседател Габриел Бориќ на 20 април на телевизија во живо најави национализација на индустријата за литиум - клучен метал за производство...

Барнс: Од „Хавана синдромот“ заболеле 100 службеници на ЦИА и членови...

Околу 100 службеници на ЦИА и членови на нивните семејства се наоѓаат меѓу околу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот „Хавана синдром“, изјави...

Директорката на ЦИА поднесе оставка

– Еден ден пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден, директорката на ЦИА Џина Хаспел, назначена од претседателот во заминување Доналд Трамп,...

Загатката во седиштето на ЦИА останува нерешена 30 години

Во седиштето на американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА има скулптура на која е впишана тајна шифра. Со неа врвни криптолози се занимаваат веќе...

Москва: Пентагон шверцува сириска нафта

Соединетите Американски Држави шверцуваат сириска нафта во други земји, а конвоите ги обезбедуваат американски ориватни воени компании и единици за специјални операции, изјави портпаролот...

ЦИА: Принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави американскиот весник „Вашингтон пост“.Ваквите тврдења...

Мајк Помпео се сретна со Ким Јонг Ун?

Кандидатот за американски државен секретар, а до неодамна директор на ЦИА, Мајк Помпео, тајно ја посетил Северна Кореја во текот на Великденските празници и...

ЦИА: Програми за сајбер шпионажа пронајдени во 16 држави

Програми на ЦИА за сајбер шпионажа, за кои Викиликс објави податоци во март, поврзани се со 40 шпионски операции во 16 земји, што е...

Викиликс: ЦИА шпионира преку мобилни и телевизори

„Викиликс“ објави повеќе од 8.000 строго доверливи документи на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), кои покажуваат дека Агенцијата создала и спроведувала хакерска програма низ светот.Документите,...

Сајбер војна меѓу Русија и Америка

„Русија ги хакираше изборите во САД!“, „Шпиони на ЦИА крадат информации од Кремљ!“, „Русија соработува со Викиликс“, „НСА ја шпионира германската канцеларка Ангела Меркел“...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот