Tag: Црвен крст

„Заедно можеме повеќе“, акција на „Алкалоид“ и Црвен крст за донирање...

Во акцијата за донирање облека што од 19 до 30 септември годинава ја спроведоа Црвениот крст и компанијата „Алкалоид“, на неколкуте собирни пунктови на...

На 346 милиони луѓе им се заканува опасност од глад

Конфликтите, климатските промени и растот на цените на храната и горивото го зголемуваат ризикот од глад за околу четвртина од Африканците, соопшти денеска Меѓународниот...

Црвениот крст со хуманитарна помош во повеќе градови

Црвениот крст утрово испрати тимови за одговор при катастрофи за логистичка поддршка и прва помош на граѓаните и тимовите кои гасат пожар на територија...

Високите температури го вклучија алармот: Не излегувајте на сонце

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа, во Црвениот крст да...

Донација од САД за МВР, ДЗС и Црвениот крст за справување...

САД преку Меѓународната програма за поддршка во обука на кривичните истраги (ИЦИТАП), а во насока на справување со пандемијата од КОВИД–19, денеска донираше опрема...

Црвен крст: Имајте сет за прва помош, никогаш не знаете кога...

Биди подготвени. Однапред подготвен сет со материјали за Прва помош секогаш треба да чувате во домот или во автомобилот. Никогаш не знаете кога ќе...

Тимови на Црвениот крст од утре со активности за справување со...

Црвениот крст на Град Скопје, со поддршка на градските власти, ќе започне со теренски активности во насока на справување со најавени топлински бранови.Како што...

Возило на тим на Црвениот крст излетало од патот на Водно,...

„Возило со тим на Црвениот крст вчера излетало од патот над детското одморалиште Водно. Тимот на Црвениот крст се упатил да спаси повредено лице...

Кенија: Поплавите однесоа 65 животи (ВИДЕО)

Бројот на жртвите од поплавата која ја погоди Кенија се искачи а 65, затоа што загиаа уште пет лица, меѓу кои три од нив...

Царовска: Се интензивираат активностите на мобилните тимови, идентификувани 167 деца на...

167 деца меѓу кои 18 бебиња се идентификувани на неколку пофрекфентни крстосници во Скопје изминатите две недели од страна на 6 мобилни тимови. Најчестите...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот