Tag: ЦСУ

Германија пред избори: Анкетите покажуваат водство на Шолц

На еден и пол месец пред парламентарните избори во Германија истражувањето на Институтот за испитување на јавното мнение Инса покажува дека владеачката ЦДУ/ЦСУ се...

ЦСУ евидентирал над 300 диви депонии и 1500 селски буништа

Во изминатите десет дена, во рамки на акцијата за прогласување на депониите и ѓубриштата за автентично културно наследство, Центарот за современи уметности (ЦСУ) –...

Сестринската партија на Меркел поразена во Баварија

Демохристијаните и социјалдемократите, кои во Германија го сочинуваат владејачкото мнозинство, доживеаја тежок пораз на покраинските избори во Баварија. Според анкетите, на вчерашните избори Демохристијанската...

ЦДУ/ЦСУ: Опозицијата да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

Со над 91 процент од гласовите „За“, гласачите во Македонија дадоа огромна поддршка за европскиот пат и за поголема перспектива на нивната земја во ...

Меркел: Преговорите за коалиција ќе бидат тешки

Неизвесно е се уште кога ќе завршат преговорите помеѓу претставниците на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), нејзината сестринска Христијанско-социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија...

Германија во недела ќе бира нов состав на Бундестагот

Во недела, во Германија ќе се одржат избори за нов состав на Долниот дом на Федералниот парламент, Бундестагот, на кои германските гласачи решаваат кој...

Меркел: Безбедноста – главна тема во кампањата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека безбедноста ќе биде големо прашање во текот на кампањата пред сојузните избори закажани за 24 септември, на кои...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот