Tag: чад

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

–  Четириесет и четири припадници на екстремистичката група Боко Харам починале во затвор во Чад, најверојатно откако биле отруени со непозната супстанца, соопшти денеска...

Храброст, лудост или глупост: Се качувале на вулкан при ерупција

Потполно занемарувајќи ја својата безбедност, но не сфаќајќи во каква опасност се, група планинари се качувала на вулкан во источна Русија. Сето ова не...

Боко Харам уби 18 фармери и грабнаа девет жени

Властите во Чад соопштија дека припадниците на екстремистичката група Боко Харам од Нигерија убија 18 фармери и грабнаа девет жени. Напаѓачите, како што соопштија властите,...

Сплит: Пожарот остави болна пустош

Голем пожар избувна во понеделникот 42 минути после полноќ кај Тугари, близу Сплит, во Хрватска.Огнената стихија, се чини, го бираше патот по кој ќе...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот