Tag: чамец

Трагедијата на мигрантите во водите на Ла Манш ги подели сојузниците...

Трагедија за 27 мигранти кои се удавија во заледените води на Ла Манш, на „патот кон подобро утре“ од Франција кон Велика Британија, меѓу...

Страотна смрт: Мигранти се загушија во потпалуба на чамец

Тела на десет лица се пронајдеи во преполн чамец со мигранти во близина на брегот на Либија и се чини дека жртвите за загушиле,...

Израелците „уништија“ воен брод: Претставена нова ракета, рекламата предизвика бура

Еден од најголемите израелски производители во сферата на воената индустрија, компанијата „Рафаел“ (Rafael Advanced Defense Systems), го претстави новиот високо развиен и мошне прецизен...

Кипар: Пресретнат чамец со 33 мигранти

– Кипарски брод на поморската стража безбедно спроведе до брегот чамец со 33 мигранти, кој пловел покрај овој медитерански остров, соопштија кипарските власти.Меѓу мигрантите...

Најмалку 126 мигранти исчезнаа во бродолом

Најмалку 126 мигранти се водат за исчезнати после потонувањето на импровизираното пловило со кое тргнале од Либија, изјави портпаролот на Меѓународната организација за миграции,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот