Tag: чикаго

Приведен осомничениот за вчерашниот вооружен напад во Чикаго

Американската полиција соопшти дека го уапсила Роберт Е. Крајмо, осомничениот за вчерашната пукотница во чикашкото предградие Хајланд Парк при што беа убиени шест, а...

Лос Анџелес, Чикаго, Детроит и Вашингтон воведоа полициски час по протестите

Лос Анџелес, Чикаго, Детроит и Вашингтон воведоа полициски час по протестите во саботата поради насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кога  демонстрантите се судрија...

Огромни редици за купување марихуана во Чикаго

Голем број жители на Чикаго на 1 јануари чекаа во ред за да купат марихуана, која од првиот ден во новата година се продава...

Крвав викенд во САД – во три инциденти убиени 32 лица,...

Kако резултат на пукотници во САД во три одделни инциденти во саботата и неделата загинаа 32 лица, а повеќе од триесетина се ранети.Првиот инцидент...

Околу 700 католички свештеници биле обвинети за педофилија во Илиноис

Околу 700 католички свештеници биле обвинети за педофилија во американската држава Илиноис во последните неколку декади, соопшти главната државна обвинителка Лиза Мадиган.Епархијата на Илиноис...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот