Tag: членство

Земјава ја почна последната етапа од патот кон членство во ЕУ,...

Процесот на преговори за членство на земјава во ЕУ започна на 19 јули кога ја одржавме првата Меѓувладина конференција, што ја означува последната етапа...

Македонија ги почнува преговорите за членство во ЕУ

Владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел ќе присуствува на првата Меѓувладина конференција меѓу Северна Македонија и ЕУ. Со оваа Меѓувладина...

Силна поддршка за исполнување на стратешката цел – полноправно членство во...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.На средбата, премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Шарл Мишел потенцираа дека европскиот...

Гир: Сакаме почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што...

„Сакаме почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро и ги поттикнуваме сите напори за остварување на оваа цел, изјави...

Членството на Македонија во НАТО е значајно за безбедност на регионот

„Членството на нашата држава во Алијансата е особено значајно за регионалната безбедност и стабилност, особено во контекст на актуелните безбедносни предизвици“, истакна министерот за...

Историска посета на Пендаровски на Грција – потврдена грчката поддршка за...

Договорот од Преспа, можностите за продлабочување на билатералната соработка, европската перспективата на целиот регион, со акцентот ставен на Северна Македонија, беа темите за кои...

И Данска е на наша страна: Македонија мора да е во...

Данска смета дека Македонија е подготвена да почне со преговори за членство во Европската унија и за тоа тие ќе се залагаат. Данците се...

Стоев: Наша цел е Македонија да започне преговори за членство во...

„Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат прифатени...

Јанша: Членството во ЕУ ќе ги реши проблемите на Балканот

Словенечкиот премиер Јанез Јанша го поддржа проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, оценувајќи дека членството во Унијата ќе реши многу проблеми во тој регион,...

Заев: Остануваме фокусирани кон полноправно членство во ЕУ

Нема друг пат освен патот кон полноправно членство во ЕУ. Остануваме фокусирани целосно на тој пат. Апсолутно знаеме до каде се разговара. Јас сум Македонец, јас сум роден Македонец и израснат како Македонец, изјави синоќа...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот