Tag: членство

„Фајненшл Тајмс“: Брисел им отвора пат на земјите од ЕУ за...

„Брисел подготвува план за промена на процедурата за преговорите за членство во ЕУ, кој се очекува да стане ново потенцијално бојно поле меѓу членките...

Протоколот за членство во НАТО ќе се ратификува навреме

Протоколот за членство во НАТО ќе се ратификува навреме во републичкото Собрание, откако шпанскиот премиер Педро Санчез вчера положи заклетва како премиер, со што...

Членството на земјава во НАТО и ЕУ меѓу најважните настани на...

„Зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, очекуваниот почеток на преговорите за членство на земјава и на Албанија во ЕУ и парламентарните избори во нашата...

Анкета: Австријците поддржуваат членство во ЕУ

Австријците, 25 години од влегувањето во ЕУ, со големо мнозинство го поддржуваат членството во ЕУ, покажа студија на Австриското друштво за европска политика (OeGfE).Вкупно...

ЕВРОМЕТАР: Граѓаните со поддршка за членство во ЕУ, остануваат оптимисти за...

Граѓаните поддржуваат членство во Европската унија, мнозинството од нив сметаат дека тоа е добра и корисна работа за земјата и остануваат оптимисти за добивање...

Совет на амбасадори: Услов за членство во ЕУ да биде заеднички...

„Здружението за надворешна и меѓународна политика – Совет на амбасадори соопшти дека е непримерно највисоките државни институции да дебатираат и носат резолуција за етничкото...

Пендаровски – Бернс: Членството во НАТО важно и од безбедносен и...

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување безбедна иднина и заедничко справување со...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

„Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка...

Членството во ЕУ останува императив за Западен Балкан

„Иницијативата за регионална соработка што ја прмовираа лидерите на Македонија, Србија и на Албанија оценета како „мал шенген“ не значи отстапување од европските интеграции,...

Мицкоски: Полноправното членство во ЕУ останува наша стратешка определба

Доколку Собранието биде распуштено, тоа може повторно да се собере, изјави денеска лидерот на ВМРОДПМНЕ, Христијан Мицкоски, појаснувајќи дека и на лидерската средба кај...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот