Tag: шаленберг

Шаленберг: ЕУ има одговорност и кон Западен Балкан, не само кон...

Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг изјави дека Европската унија има одговорност не само кон Украина, туку и кон Западен Балкан, коментирајќи ја...

Средба Пендаровски – Шаленберг

Претседателот Стево Пендаровски  го прими Александер Шаленберг, сојузен министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, кој денеска престојува во официјална посета на...

Шаленберг: Решението со Бугарија е близу, ЕУ да покаже геополитичка сила...

Европската Унија се наоѓа пред огромна геостратешка одлука. Најважниот инструмент против оваа војна на европско тло е перспективата на ЕУ и проширувањето. Тоа е...

Шаленберг: Бараме почеток на преговори со Скопје и Тирана, спорот со...

Шефот на австриската дипломатија Александер Шаленберг оцени дека 2021 година не смее да биде изгубена за Западен Балкан и побара почеток на преговори за...

Шаленберг: Билатералните и историските прашања треба да останат надвор од преговарачкиот...

„Австрија е многу разочарана што не беше постигнат договор за почнување на преговорите со Северна Македонија бидејќи наш став е дека билатералните и историските...

Димитров му се заблагодари на Шаленберг за помошта при репатријација на...

Четворица македонски граѓани, кои беа затекнати како туристи во Лима, Перу, по телефонски разговор Никола Димитров – Александер Шаленберг, во организација на амбасадите на...

Шаленберг: Преговорите се како Тур де Франс, не треба да постои...

Преговорите со Европската Унија, австриски сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи Александер Шаленберг ги спореди со Тур де Франс – патот е...

Пендаровски – Шаленберг: Принципиелна поддршка од Австрија за преговори со ЕУ

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими австрисдкиот сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи Александер Шаленберг, при што...

Австрија со јасен став за одлука на Советот на ЕУ за...

Јасна порака од Австрија со поддршка за проширувањето на ЕУ и за европските интеграции на нашата држава е изенсена на средбата на претседателот на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот