Tag: шеќеринска

Могерини-Шекеринска: За нашата земја не постои никаков аргумент дека нешто не...

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна...

Шекеринска на Конференцијата за европска безбедност во Минхен

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Минхен ќе учествува и ќе се обрати на Конференцијата за европска безбедност, организирана од Европскиот центар за...

Шекеринска: Наскоро во Преспа ќе биде отворен граничниот премин „Маркова нога“

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Битола на трибината „Фер општество – Шанса за сите“ истакна дека наскоро во Преспа ќе биде отворен...

Шекеринска од Радовиш: Најпатриотски чин е да направиме сè Македонија да...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска го посети Радовиш, каде се сретна со градоначалникот, и со граѓаните на општината.„Задоволство ми е што денеска и...

Шекеринска до младите во Струга: На 30 септември бидете будни и...

30 септември е шанса да се обединиме околу идеја која е поголема од сите нас поединечно. Долг и обврска на нашата генерација е обезбедиме...

Шекеринска: Од генералот Скапароти ја имаме целосната поддршка за финални чекори...

Командантот на Командата на американските сили во Европа и Врховната команда на НАТО за Европа, генерал Куртис Скапароти, денеска ја посети касарната „Илинден“, заедно...

Шекеринска: Да создаваме сојузници и пријатели

Македонија изгуби историска шанса во 2008 и не можеме да си дозволиме таков луксуз да испуштиме уште една шанса. Нѐ чинеше загубена деценија, а...

Шекеринска: Следната недела добиваме покана за НАТО

Следната недела Македонија ќе ја добие поканата за членство во НАТО, а за неколку месеци ќе почне процесот на ратификување на протоколите, изјави денеска...

Шекеринска: Македонија изоде долг пат, се надеваме на членство во НАТО

 Во пресрет на Самитот на НАТО министерката Шекеринска имаше средби со колегите од земјите членки – Германија, Белгија, Холандија и Италија.Министерката разговараше и со...

Шеќеринска од Охрид: До крај на 2019 ќе имаме 30.000 денари...

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска вчера беше меѓу граѓаните на Охрид а се сретна и со поддржувачи на партијата. На средбата со граѓаните се разговараше за мерките од програмата на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот