Tag: Шпанија

Грција и Шпанија го ратификуваа приемот на Шведска и Финска во...

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде им се заблагодари на Грција и Шпанија што го ратификуваа приемот на Шведска во НАТО, заедно со...

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, патниците ги искршиле прозорците за...

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, во близина на Кастелон на североистокот на земјата. Дури 20 патници се здобиле со изгореници, од кои тројца...

Германија и Шпанија ја разгледуваат можноста за испорака на „Леопард“ тенкови...

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт разговарала со нејзината шпанска колешка Маргарита Роблес за потенцијална испорака на тенкови од германско производство од Шпанија за...

Педро Санчез: „Шведска и Финска ќе бидат на самитот на НАТО...

Шведска и Финска, кои минатата недела ги поднесоа своите официјални кандидатури за членство во НАТО, ќе присуствуваат на самитот на Алијансата во Мадрид во...

Тешка несреќа во Шпанија: Се судрија два воза, над 80 повредени

Во судир на два воза што денеска попладнево се случи во близина на Барселона, загина возач, а десетици патници се полесно повредени, соопштија регионалните...

Во Шпанија 22 случаи на акутен хепатитис

Во Шпанија се потврдени 22 случаи на акутен хепатитис од непознато потекло. Според Европскиот центар за контрола и превенција на болести, на континентот има...

Костадинов успешно опериран

Македонскиот фудбалски репрезентативец Тихомир Костадинов успешно е опериран на клиниката во Барселона, Шпанија, по повредата на предните вкрстени лигаменти.Костадинов се чувствува добро и верува...

И Шпанија и Шведска ќе протераат руски дипломати

Шпанија ќе протера околу 25 руски дипломати, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи, Хозе Мануел Албарес, додека Шведска ќе протера тројца дипломати под...

Во Шпанија од денеска коронавирусот се третира како грип

Шпанија од денеска ја третира инфекцијата со коронавирус речиси како нормална болест, слична на грип. Оние кои ќе се заразат со коронавирус и ќе...

Шпанците без млеко, Италијанците со скап леб

Се чини дека короната ги излечи луѓето од вознемиреност од недостиг на храна и хигиенски производи, но војната во Украина ги разбуди вечните стравови....

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот