Tag: штедење

Државата апелира да се штеди струја, обезбедени 50 милиони евра за...

На ЕСМ од вчера и се на располагање 3,1 милијарда денари или околу 50 милиони евра за да го зголеми производството и да обезбеди...

Од денеска кризна состојба во енергетиката и мерки за штедење струја

Од денеска стапуваат во сила мерките за штедење струја до 15 проценти, а со тоа почнува да важи и кризната состојба за електричната и...

Најмалку шест земји на ЕУ до сега се изјаснија против предлогот...

Во средата Европската Комисија (ЕК) на маса стави предлог кој има за цел да ги присили земјите членки да ја намалат потрошувачката на гас...

Словенија побара од потрошувачите да бидат штедлии со природниот гас

Од потрошувачите во Словенија е побарано како мерка на претпазливост, да внимаваат на потрошувачката на природниот гас.Словенечката Агенција за енергетика објави ниво на рано...

Абазовиќ ги повика граѓаните на одговорност и штедење

Претседателот на црногорската Влада Дритан Абазовиќ стравува од криза, како прехранбена така и енергетска, на есен, апелирајќи граѓаните да бидат одговорни и да штедат...

СДСМ: Пет факти зошто мерките на СДСМ во енергетиката се шампионски

Факт 1: Цената на струјата престана да расте и се стабилизира. Денес, со политиките на СДСМ имаме најниска цена на струјата во Европа. За...

Светски ден на штедењето

– Едукативни настани и кампањи за промоција на штедењето организираат денеска банките и институциите по повод Светскиот ден на штедењето.Македонската банкарска асоцијација и Фондот...

Џавид: Британија преминува од штедење кон инвестиции

Британскиот министер за финансии Саџид Џавид денеска изјави дека земјата ја заврши деценијата на штедење и се фокусира на инвестирање во раст и покрај...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот