Tag: штети

Скопјани на 112 пријавиле оштетени фасади, откорнати олуци и лимен покрив

Откорнати олуци, откорнати лимени покриви и оштетени фасади пријавиле жителите на Скопје на линијата за итни повици – 112, по синоќешните врнежи што го...

Деветнаесет пожарникари работеле синоќа на санирање на штети од невремето во...

 Деветнаесет пожарникари работеле синоќа на санирање на штети од невремето во Неготино, проследено со силен ветер и поројни дождови.„Општина Неготино, од 16:10 до 16:30...

Американско истражување: Аспиринот да не се зема „на своја рака“

Експертска американска владина комисија соопшти дека повеќе не препорачува дневна доза на аспирин за да се намали ризикот од срцев и мозочен удар кај...

Берлин го „одврзува ќесето“: Германија ќе одвои 30 милијарди евра за...

Германија ќе пренасочи меѓу 20 и 30 милијарди евра во фондот за санирање на последиците од катастрофалните поплави, изјави Армин Лашет, лидерот на Христијанско-демократската...

Поројниот дожд поплави улици Куманово

Невреме со пороен дожд и силни електрични празнења го зафати попладнево Куманово и регионот.Граѓани од улиците „Октомвриска револуција“, „Никола Тесла“, „Бајрам Шабани“, улиците од...

Над 600 овоштари пријавиле штети од пролетен мраз во Росоманско

Над 600 овоштари пријавиле штети од пролетен мраз во Росоманско, потврди за МИА росоманскиот градоначалник Бранко Јанев. Тој нагласи дека штети има кај овошките...

Силен земјотрес во Чиле, нема информации за загинати

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтер, ја потресе крајбрежната област Кокимбо во централно Чиле, соопшти денес Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Засега нема информации за...

Бектеши: Поддршката на стопанството за надминување на штетите од пандемијата е...

„Главниот предизвик што ги одбележа првите 100 дена од работата на Министерството за економија беше справувањето со негативните ефекти врз стопанството предизвикани од светската...

Нов биланс од земјотресот во Албанија, само во Тирана и Драч...

– На средбата во Министерството за одбрана со првите луѓе на најпогодените градови, Тирана и Драч, изнесени се последните податоци за последиците од земјотресот...

Пријавени над 2000 штети од земјотресот во Атина

Над 2.000 штети биле пријавени во осигурителните компании по земјотресот од 5.3 степени во Атина на 19 јули, соопштуваат од Здружението на осигурителни компании...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот