Tag: Џастин Трудо

Канадски санкции за Москва поради „лажните“ референдуми

„Канада ќе воведе нови санкции кон Москва поради 'лажните' руски референдуми во четирите окупирани региони на Украина“, изјави вчера премиерот Џастин Трудо.Трудо рече дека...

Тензично во Отава: Полицијата апси насилни и „непредвидливи“ демонстранти

Протестотот на возачите на камиони против задолжителната вакцинација во канадската престолнина, кој трае речиси две недели, станува се потензичен. Полицијата во Отава предупредува за...

Невакцинирани странски туристи нема да може да влезат во Канада

„Странските туристи кои не се вакцинирани против Ковид-19 нема да смеат да влезат во Канада уште некое време, бидејќи владата не сака да го...

Најмалку шест мртви во џамија во Канада

Шестмина се убиени, а осум ранети во џамија во Квебек, во оружен инцидент кој канадскиот премиер го окарактеризира како „терористички напад“ Најмалку шест луѓе загинаа,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот