Tag: џафери

Џафери: Пораката на Фон дер Лајен е јасна – во предлогот...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на Фејсбук објави дека пораката на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен при обраќањето пред пратениците е...

Џафери: В понеделник би можело да се знае кога ќе расправаме...

На редовната понеделничка координација во Собранието ќе се разговара за тоа кога би можело да се одржи пленарната седница за Информацијата за содржината на...

Џафери: Поддржувам сечие право на протест, осудувам хулиганство, насилство и омраза

Претседателот на Собранието Талат Џафери утрово на својот фејсбук профил објави три видеа и напиша дека го признава и поддржува правото на протести, но...

Почна пленарката за интерпелацијата на претседателот на Собранието Џафери

Собранието на Република Северна Македонија ја почна 77. пленарна седница со единствена точка на дневниот ред Интерпелација за работата на претседателот на Парламентот Талат...

Парламентарна делегација предводена од Џафери во студиска посета на германскиот Бундестаг

Претседателот на Собранието Талат Џафери, координатори на пратеничките групи, генералната секретарка на Собранието Цветанка Иванова, собраниски службеници, како и претставници од НДИ од денеска...

Џафери-Мета: Билатералните односи меѓу Северна Македонија и Албанија се на високо...

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Илир Мета, Претседател на Република Албанија, информираат собраниските служби.На средбата, двајцата...

Џафери во Абу Даби на разговори со спикерот на Федералниот национален...

Интензивирање на соработката меѓу двете земји, со посебен акцент на парламентарната соработка, како и економската и трговската размена, се очекува да бидат во фокусот...

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници Џафери ја прекина...

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако...

Џафери на Самитот на претседатели на парламенти „Европски Парламент – Западен...

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска и утре по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на...

Џафери ќе учествува на пленарна сесија на парламентарни собранија

Претседателот на македонското собрание, Талат Џафери, во својство на шеф на Делегацијата во Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа од денеска...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот