Tag: 2020

Саутгејт: Не сме задоволни само со полуфинале на ЕУРО2020

Англискиот фудбалски селектор Герет Саутгејт најави дека амбициите на неговата репрезентација се поголеми од самиот пласман во полуфиналето на ЕУРО2020 во кое в среда...

СЗО: Многу повеќе жртви од Ковид-19 од пријавените

До три пати повеќе лица умреле од пандемијата отколку што е официјално соопштено за смртните случаи од Ковид-19 во текот на минатата година, соопшти...

Светот во 2020: Доаѓа ли крајот на глобализацијата?

Светската трговија во последните години бележи огромни загуби, а 2020 година не беше исклучок, пишува Вол Стрит Џурнал.Од светската финансиска криза во 2009 година, растот на светската...

Светот во 2020: Година кога САД ја преиспитува својата историја

Додека 2020 година ќе биде запаметена низ целиот свет по пандемијата на коронавирус, во колективната меморија на граѓаните на САД ќе им се придружат протестите кои предизвикаа силна политичка...

Најплатените Јутјуб-sвезди за 2020 година

– И покрај тоа што количината на реклами е намалена од почетокот на Ковид-19 пандемијата, овој општествен сектор брзо заздравува. Со тоа, и корисниците...

Шербеџија ја затвора 2020 со нов албум насловен „Ne okreći se,...

Легендарниот југословенски и светски актер Раде Шербеџија 2020 ја затвора со нов албум насловен „Ne okreći se, sine“, во издание на најголемата регионална дискографска...

Шекеринска: И покрај коронавирусот, 2020 за нас беше година на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествуваше на редовниот годишен видеосостанок со одбранбените аташеa акредитирани во нашата земја. На состанокот министерката Шекеринска се осврна...

Македонски енергетски форум 2020

Во Скопје денеска ќе се одржи Македонскиот енергетски форум (МЕФ) 2020. Го организираат Владата, Амбасадата на САД и ЗИП Институтот.Годинашното, трето издание на Форумот...

Токио е најдобриот град за живеење во 2020 година

– Во оваа 2020 година, концептот за најдобар град за живеење е променет… Веќе не се зема предвид само забавата и културата, чистиот воздух...

Заев во посета на Германија, ќе му биде врачена награда за...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде во работна посета на Сојузна Република Германија, по повод доделување награда за човекови права за 2020 година од...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот