Tag: 27 април

СДСМ: 27 ми април е вистинското лице на ВМРО-ДПМНЕ во која...

27 април е најцрниот датум во историјата на македонската демократија.Вооружени насилници, поттикнати од ВМРО-ДПМНЕ извршија упад во Собранието, обидувајќи се да убијат пратеници, да...

Дваесет и пет години затвор за „Организаторите на 27 април“

Кривичниот суд Скопје, ги прогласи за виновни обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” и ги осуди на вкупно години 25 години затвор.Поранешниот претседател...

Вељаноски: На 27 април бев посветен на завршување на конститутивната седница

Обвинителниот акт е паушален и непоткрепен со докази, изјави поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, во своите завршни зборови во случајот „Организатори на 27...

Насилството од 27 април во Собранието, предупредување како не треба да...

Четвртата годишнина од насилствата во Собранието поминува во знакот на повторни нагласени несогласувања помеѓу претседателот на Собранието Талат Џафери и владејачките партии и опозициските...

Борко Ристовски, Тони Михајловски и Александар Пандов сведочеа за „27 април“

– Судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година продолжува на 5 февруари, откако на денешното рочиште беа сослушани повеќе...

Јанкуловска: ВМРО-ДПМНЕ никогаш формално не излезе со став за протестите на...

Поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на денешното рочиште за настаните од 27-ми април во Собранието, негираше дека ВМРО-ДПМНЕ била организатор на настаните...

Заев: Главен организатор на „27 април“ е Груевски, а не Јанакиески,...

Не мислам дека главни осмислувачи и организатори на настаните во Собранието од 27 април 2017 година се Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Трајко Вељановски и...

Продолжува судењето за организаторите на „27 април“, ќе сведочи Заев

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година, а како сведок е повикан...

Судењето за „27 април“ продолжува на 18 септември, ќе сведочат осум...

Судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието, продолжува на 18 септември откако на денешното рочиште беа сослушани седум поранешни...

Пратеници од претходниот собраниски состав сведочат за „27 април”

Со сослушување на пратеници кои биле дел од претходниот собраниски состав, денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за организаторите на настаните од...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот