Едвардс прв пик во НБА-драфтот во 2020 година

Тимот на Минесота го избра првиот пик во НБА драфтот за 2020 година, Ентони Едвардс од Џорџија.

Центарот Џејмс Вајзман беше избран од Голден Стеј како втор пик.

Право на третиот пик, Ламело Бол, имаше тимот на Шарлот.

Трејдувањето во најсилната кошаркарска лига на светот се одвиваше преку видео-конференција.