Tag: абортус

Жителите на Канзас гласаа против ограничувањата на правата за абортус

Гласачите во Канзас вчера го отфрлија обидот за отстранување на заштитата на правата за абортус од државниот устав на гласачките места, во првото гласање...

Фејсбук и Инстаграм ги забранија објавите за апчиња за абортус

Фејсбук и Инстаграм во иднина ќе ги отстрануваат објавите на корисниците кои нудат пристап до апчиња за абортус. Официјално, причината е кршењето на правилата...

Бајден: Ќе бидеме подготвени да го заштитиме правото на абортус

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека не знае дали објавената одлука на Врховниот суд за абортусот е точна или ја одразува конечната одлука,...

ЕП ја критикува Полска дека ги крши правата на човекот со...

Со речиси целосната забрана на абортусот Полска ги загрозува животите на жените и им го нарушува физичкото и менталното здравје, предупредија членовите на Европскиот...

Историски момент за женските права: Аргентина го легализираше абортусот

Аргентинскиот Сенат денеска го легализираше абортусот до 14-та недела од бременоста, важен чекор за регионот што има едни од најрестриктивните закони за прекинување на...

Мароканска новинарка осудена за абортус што не го направила

Мароканската новинарка Хаџар Раисуни е осудена на една година затвор под обвинение дека имала нелегален абортус и предбрачен секс.Нејзиниот свршеник, професор Рифат ал Амин,...

„Дизни“ ќе ја бојкотира Џорџија, поради законот што забранува абортус

Филмската продукциска куќа Дизни може да престане со снимање свои филмови на територијата на американската сојузна држава Џорџија, ако таму влезе во сила законот...

Со измени на Законот за прекинување на бременоста ќе се оствари...

Министерството за здравство го почна процесот за промена на Законот за прекинување на бременоста.По повеќе месечните консулатиции со претставници на граѓанските организации, целосно инклузивно...

Ирскиот референдум за абортус е тест за Фејсбук

Од Фејсбук тврдат дека после руското мешање во американските претседателски избори во 2016 година научиле важна лекција. Историскиот ирски референдум за легализација на абортусот...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по...

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот