Tag: авганистан

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан – 1.150...

Бројот на загинати луѓе во земјотресот регистриран во југоисточниот дел на Авганистан се искачи на 1.150, објавија денеска авганистанските медиуми.При земјотресот најмалку 1.600 луѓе...

Најмалку 255 загинати во силен земјотрес во Авганистан

Најмалку 255 лица загинале во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала што во текот ноќта го погоди источен Авганистан, соопшти агенцијата...

Обединети нации: Авганистанските девојчиња мора да одат на училиште

Советот за безбедност на Обединетите нации изрази длабока загриженост поради одлуката на Талибанците на власт во Авганистан да им забранат на девојчињата да посетуваат...

Силен земјотрес во Авганистан

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди западен Авганистан, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).Земјотресот се случил на длабочина...

САД ветија 300 милиони долари првична помош за Авганистан

САД денеска ветија повеќе од 308 милиони американски долари како првичен пакет помош за Авганистан годинава.Чекорот е преземен по апел на ОН за доделување...

САД ќе донираат дополнителни милион дози вакцини на Авганистан

САД ќе донираат дополнителни милион дози вакцини против Ковид-19 во Авганистан, изјави американскиот специјален пратеник за Авганистан, Томас Вест.„САД им понудија на народот во...

Расте опасноста од глад во светот: Децата ги хранат со скакулци,...

„Бројот на луѓе на работ на глад во 43 земји достигна 45 милиони затоа што несигурноста од добивањето храна остро се зголеми во светот“,...

Водачот на Талибанците конечно се појави во јавност

Хаубатулах Акунџада, мистериозниот врховен водач на Талибанците, првпат се појави во јавност. Како што јавува Ал Арабија, Акунџада им се обрати на Талибанците во Кандахар,...

Обединети нации: Деца во Авганистан ќе умираат од глад

Милиони Авганистанци, вклучувајќи и деца, можат да умрат од глад ако нешто итно не се превземе за да и се помогне на државата, која...

Триесет и пет Авганистанци кои времено престојуваа во земјава си заминаа...

Триесет и пет државјани на Авганистан, кои времено престојуваа во Македонија, денеска заминале за Грција каде им е обезбедено трајно живеалиште, соопштија од македонската...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот