Tag: администрација

Администрацијата на Бајден најави обновување на односите со Палестинците

– Новата американска администрација соопшти дека ќе ги обнови односите со Палестинците, како и дека ќе им помогне на палестинските бегалци, што е пресврт...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа Бајден за победник на претседателските избори, а тоа наскоро се...

Функционерите на минималец, нема да се кратат платите на администрацијата

Минимална нето плата од 14.500 денари во април и мај ќе добијат сите функционери на државно и локално ниво, со исклучок на именуваните лица...

Потпишување грански колективен договор за државната администрација (во живо)

Гранскиот колективен договор за државната администрација ќе биде потпишан денеска во Владата.Договорот е официјализиран по двегодишни преговори меѓу двата социјални партнери – Министерството за...

Ветувања и очекувања за деполитизирана администрација со помалку хартија

Со модернизација на системот за управување со документи, најголем дел од администрацијата ќе треба да заборави на употреба на хартијата.Пет илјади административни службеници во...

Работна сабота за администрацијата со акција за чистење

За вработените во државната администрација, со исклучок на тие од здравствените и образовните институции, претстојната сабота (14 декември) ќе биде работен ден и ќе...

Голема акција за чистење на 14 декември, администрацијата ке одработи на...

Владата организира голема акција за чистење ѓубре со учество на вработените од државните институции, која ќе се одржи на 14. следниот месец (сабота) на...

Ангеловска: Администрацијата ќе ја добие платата навреме и со пет отсто...

„Администрацијата во законскиот рок ќе ги добие зголемените плати за пет отсто за септември“, потврди денеска министерката за финанси, Нина Ангеловска.Таа, нагласи, дека денеска...

Манчевски: Реорганизација и оптимизација на институциите за поефикасна администрација

Зголемување на ефикасноста на работењето на јавниот сектор и на администрацијата, како и решавање на проблемите во однос на неприменливоста на одредени одредби од постојните...

Таткото на сопругата на Кирацовски се повлече од функцијата во јавната...

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски соопшти дека таткото на неговата сопруга се повлекол од работното место во Агенцијата за времени вработувања и од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот