Tag: азил

Бројот на раселени лица во светот надмина 100 милиони

Повеќе од 100 милиони луѓе се протерани од своите домови ширум светот, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), наведувајќи нови податоци...

Зголемен бројот на македонски баратели на азил во Европа

Азил во некоја од земјите на ЕУ лани побарале 4.922 македонски граѓани, што е значително зголемување во однос на 2020 година кога нивниот број...

Нова Германија: Легален канабис, двојно државјанство, ќе гласаат и 16-годишници

Идната германска влада со канцеларот Олаф Шолц планира да направи големи општествени промени, од легализација на канабис и намалувањето на старосната граница за гласање...

Во последната деценија за азил аплицирале 207.000 албански граѓани

Во последната деценија, поточно во периодот 2010/2020 година, за азил во некоја од земјите на ЕУ и Швајцарија аплицирале 207,2 илјади албански граѓани, од...

Курц: Одговорот е рестриктивна политика за имиграција и азил

Австрискиот канелар Себастијан Курц оцени дека повеќедневните судири помеѓу Турците и Курдите на улиците на Виена е последица на неуспешната интеграција и одговор на...

Австрија нема да прифаќа барања за азил на границата

Австрија, во период на епидемијата со коронавирусот, ги засили мерките во однос на азилантите, кои отсега нема да можат да поднесуваат молби за добивање...

Барањата за азил во ЕУ зголемени за 13 отсто во третиот...

Првичните апликации за азил во Европската унија се зголемија за 12 отсто во третиот квартал од годината во однос на вториот, на 166.400, покажуваат...

Значаен пад на барањата за азил од Северна Македонија во ЕУ...

Бројот на баратели на азил од Северна Македонија во земјите членки на ЕУ е драстично опаднат во март оваа година во споредба со претходните...

Груевски: Од Македонија заминав во Албанија, власта нека ги открие деталите

Поранешниот премиер и азилант во Унгарија Никола Груевски во прво интервју за македонски медиум по бегството во ноември рече дека „од Македонија заминал едноставно,...

Будимпешта сè уште без одговор за барањето за испорачување на Груевски

Унгарските институции сe уште молчат за барањето на македонската Влада за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој пред еден месец избега од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот