Tag: Азија

Птичји грип се шири по Европа и Азија

Светската организација за здравје на животни забележа последниве денови неколку сериозни жаришта на птичји грип во Европа и Азија, што покажува дека вирусот повторно...

Рекордна заплена на дрога во Златниот триаголник

Полицијата на Лаос заплени рекордна количина на дрога во регионот на Златниот триаголник, потврдија денеска два безбедносни извора на Тајланд, што, според Обединетите нации,...

Жириновски за хаосот во Кабул: Авганистан е срцето на Азија, дојде...

Ако е Авганистан срцето на Азија по својата географска положба, тогаш се случи срцев удар, смета лидерот на ЛДПР, Владимир Жириновски. „Американските ‘кардиолози’ ја...

Пандемијата во екстремна сиромаштија турна 80 милиони лица во Азија

Пандемијата на коронавирусот во крајна сиромаштија доведе 80 милиони луѓе од азиските земји во развој, покажува извештајот на Азиската банка за развој (АДБ), што...

Се подготвува првата арктичка војна!?

„Многу земји водат активни подготовки за потенцијален воен судир на Арктикот, меѓу нив се и Соединетите Американски Држави, кои во последно време повеќе пати...

Суецката драма се ближи кон крајот!?

Огромниот брод, носач на контејнери, и понатаму е заглавен во Суецкиот канал, но тимовите што работат на негово придвижување успеале да го поместат и...

Илјадници луѓе во Азија го гледаа „огнениот прстен“

– Во неколку азиски земји, луѓето се собираа заради групно следење на Сончевото затемнување, познато и како „огнен прстен“. Оваа природна појава можеше да...

Русија се обидува да почне мировни преговори во Авганистан

Претставникот на рускиот претседател Владимир Путин, Замир Кабулов, денеска изјави дека Москва ќе се обиде да почне мировни разговори меѓу Владата на Авганистан и...

ОН: 486 милиони во Азија се прегладнети

Обединетите нации наведуваат дека околу 486 милиони луѓе во Азија и тихоокеанскиот регион страдаат од недохранетост и нема напредок во намалувањето на гладот. Извештај на...

Заев на средба со делегација од Светска банка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со високите претставници од Светска банка, потпретседателот за Европа и Централна Азија, Сирил Мулер,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот