Tag: биткоини

Украл 133.000 евра, купил криптовалути и станал милионер

Општинското јавно обвинителство во Вараждин, Хрватска, товари дваесет и шестгодишен државјанин на Босна и Херцеговина дека пред три години измамил фирма од Лудбрег. Тој од...

„Фејсбук“ ќе ги забрани сите реклами на тема за која има...

Социјалната мрежа „Фејсбук“ ќе ги забрани сите реклами што промовираат криптовалути вклучувајќи го и биткоинот, со цел да се спречи рекламирање финансиски производи и...

Биткоинот урна нов рекорд

Најпознатата криптовалута – биткоин, вчера урна нов рекорд, достигнувајќи цена од дури 5.144 долари во утринското тргување.Со тоа е урнат претходниот рекорд, кога кон...

Јапонија го озакони плаќањето со криптовалути

Во Јапонија од овој месец на сила е нов закон со кој дигиталните валути се легализираат како законско средство за плаќање.Јапонската Комисија за сметководствени...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот