Tag: биткоин

Биткоинот во „слободен пад“

Цената на биткоинот падна под 20.000 долари за прв пат од декември 2020 година. Највредната криптовалута продолжува слободно да паѓа во екот на финансиската криза...

Затворена најголемата руска интернет платформа за нелегална продажба

Најголемата платформа за продажба на светскиот „даркнет“ наречена „Хидра Маркет“ (Hydra Market), која од 2015 година е на руски јазик, е затворена и од...

Инфлацијата го крена биткоинот до небо

Криптовалутите беа широко прифатени минатата година во Бразил и Индонезија, чии граѓани бараат заштита од инфлација во период на остар пад на вредноста на...

Биткоинот порасна за 6,0 отсто

Цената на биткоинот порасна за повеќе од 6,0 отсто и сега таа е 44.500 долари, покажуваат податоците на порталот Коин Метрикс, што е негово...

Газдата на најголемата криптоменувачница меѓу најбогатите луѓе во светот

Чангпенг Жао, извршниот директор на криптоменувачницата „Бинанс“ (Binance), се приклучи на групата најголеми милијардери во светот, со проценета нето вредност од најмалку 96 милијарди...

Биткоинот во минус

Пазарот на криптовалути во изминативе 24 часа изгуби 0,9 отсто од својата вредност, и според податоците на сајтот „коингеко“, капитализацијата изнесува 2,35 милијарди долари.Биткоинот...

Биткоинот и етереумот достигнаа ново рекордно ниво

Биткоинот денеска достигна нова рекордна вредност од 68.530,34 долари. Ова се случува само неколку недели откако го достигна претходното рекордно ниво од речиси 67.000...

Биткоинот повторно над 50.000 долари

Најсилната светска криптовалута според пазарната вреност, Биткоинот, порасна денеска првпат во последниве четири недели над 50.000 долари, продолжувајќи го искачувањето кое го бележи од...

Раст на биткоинот откако Илон Маск соопшти дека го враќа во...

– Крипровалутите неодамна доживеаја пад. Биткоинот падна за речиси 50 отсто од 14 април, кога достигна рекордно ниво од над 64.900. Последниве неколку дена,...

Маск повторно ја зголеми цената на биткоинот

Цената на биткоинот порасна ноќва за 10,2 отсто откако извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, напиша на Твитер дека овој производител на електрични автомобили...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот