Tag: богданци

Богданци доби ѕиден мурал за Меѓународниот ден на растението

На еден од ѕидовите во градскиот парк, Богданци по повод денешниот Меѓународен ден на растението, доби ѕиден мурал што го изработија уметниците Ана Дамчевска...

Возило на МВР излетало на регионалниот пат Гевгелија-Богданци, тројца полесно повредени

Тројца припадници на Армијата биле полесно повредени откако синоќа од патот излетало возило на МВР, марка „Рекстон“. Возилото излетало од патот кај месноста викана...

Меѓународен меморијален ракометен турнир во Богданци

По повеќе од 15 години минати од историските моменти и најголемите домашни и меѓународни успеси на ракометниот клуб „Младост“ од Богданци, во чест и...

Богданчанецот Александар Гоцев е најновиот милионер

Дваесет и петгодишниот Александар Гоцев, студент во Германија, е најновиот сопственик на најпосакуваната Милионер џек пот добивка на Државна видеолотарија на Македонија. Неговата добивка изнесува...

Владата одлучи да го раскине договорот за концесија за „Казандол“

Владата на Македонија на синоќешната 58. седница реши да  биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот...

Грант од 500 илјади евра од Европската банка за развој

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и директорката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР),...

Свети Николе наскоро ќе добие приватна ветерна електрана

Општина Свети Николе очекува наскоро да се изгради ветерниот парк, кој ќе произведува зелена енергија, јави МИА. Градоначалникот на Свети Николе Сашо Велковски вели...

Прва седница на Собранието по локалните избори

На 18-та седница на Собранието, која е закажана за денеска во 11 часот, на дневен ред се неколку точки. Ова е прва седница по одржувањето...

Богданчани не се за рудници

Референдумот  на граѓаните на Богданци, „за“ или „против“ рудници во општината е успешен. На 12 избирачки места излегоа над 50 отсто од запишаните 6.918...

Богданчани на референдум за „Казандол“

Жителите на Богданци утре на референдум треба да се изјаснат дали се за или против изградба на рудникот за бакар „Казандол“ и за отворање на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот