Tag: бог

Папата на Бадник: Бог ги сака и најлошите од нас

Папата Франциско им рече на верниците на Бадник кои прославуваат по Грегоријанскиот календар, дека Бог ги сака сите, па дури и најлошите од нас.Папата...

Писмо на Ајнштајн, во кое го негира постоењето на бог продадено...

Писмото од 1954 година во кое Алберт Ајнштајн тврди дека Бог е „производ на човековата слабост“ и во кое зборува за својот еврејски идентитет продадено...

Христијан Мицкоски со честитка до поглаварот на МПЦ по повод празникот...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска по повод верскиот празник Богојавление – Водици упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божик

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик.Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во...

Честитка од Иванов по повод Божик

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар.„Ми претставува особено задоволство во овие...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот