Tag: боларис

Боларис: Може да се најде решение и за црковното прашање

„Со преговори и разговори во кои би учествувале и српската и вселенската патријаршија, може да се најде решение и за црквата на Скопје, вели...

Боларис на Твитер објави фотографија од Охрид од состанокот на Комитетот...

Со Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти во Охрид за четвртата средба, напиша на Твитер, заменик министерот за надворешни работи на Грција, Маркос Боларис, кој...

Боларис: Се фокусираме да го добиеме најдобриот можен резултат за учебниците

Верувам дека штом постои добра волја, ќе успееме, се фокусираме за да го имаме најдобриот можен резултат и ќе го имаме, вели заменик министерот...

Боларис оптимист дека следната година учебниците нема да содржат ревизионизам и...

Оптимисти сме дека може да се спроведе обврската од Договорот од Преспа, дека следната година учебниците нема да содржат иредентизам и ревизионизам, вели заменикот...

Боларис: Не постои дискусија за размена на споменици

Информациите и шпекулациите во грчките медиуми од последните 24 часа за можна размена на споменици меѓу Северна Македонија и Грција ги демантира заменикот шеф...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот