Tag: Борисов

Заев и Борисов ќе го одбележат Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115 – годишнината од Илинденското востание, соопшти владината...

Борисов: БиХ треба да земе пример од Бугарија, Македонија и Грција

Босна и Херцеговина треба да земе пример од Софија, Скопје и Атина, кои успеаја да ги надминат меѓусебните разлики и да потпишат договори за...

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така...

Борисов и Захариева нема да се сретнат со Иванов

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, јавуваат бугарски медиуми.Бугарскиот портал „24 часа“ информира дека Борисов побарал министерката...

Во Албанија ќе се гради центар за балкански повратници од ИД

Неколку албански медиуми објавија дека во Албанија ќе се гради центар за повратници од Исламска држава од балкански држави, повикувајќи се на информација која...

Премиерот Заев на аудиенција кај папата Франциск

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на посетата на Република Италија и на Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“,...

Мицкоски на средба со Борисов и Жозеф Дол

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Софија оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов и Претседателот на Европската народна партија, Жозеф Даул. На...

Ердоган и Борисов ја отворија реставрираната Железна Црква во Истанбул

Денеска беше отворена темелно реконструираната историска бугарска црква „Свети Стефан“ (Женезната Црква). На отворањето присуствуваа и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, заедно со премиерот...

Прифатена оставката на Борисов

Бугарскиот парламент ја прифати денес оставката на премиерот Бојко Борисов, чија кандидатка загуби на неодамна одржаните претседателски избори.Вкупно 218 пратеници гласаа „за“ додека двајца...

Борисов поднесе оставка

Бугарскиот премиер Бојко Борисов поднесе оставка, затоа што неговата партија претрпе тежок пораз во вториот круг од претседателските избори, со што е отворен патот...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот