Tag: бошњаци

Заев: Бошњаците се нераскинлив дел од богатството во нашата мултиетничка, мултикултурна...

Бошњаците се составен и нераскинлив дел од богатството во нашата мултиетничка, мултикултурна и мултиконфесионална држава. Иако претставуваат мал по број, се исклучително многу вреден...

Пендаровски: Посветено ќе работиме на негување и промоција на бошњачката култура...

– Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, денеска упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија.–...

Свечена академија по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Бошњачката заедница во државава е етаблирана како неизоставен дел од нашето општетсвено ткиво, чијшто придонес како на колективно така и на индивидуално ниво е...

Одбележување на Меѓународниот ден на Бошњаците

Бошњачката заедница во земјава денеска го одбележува 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците.Во организација на Бошњачкиот национален совет вечер во Филхармонија ќе се...

Албанци, Срби и Бошњаци уапсени во операцијата на косовската полиција

Полицијата на Косово го потврди апсењето на неколку полициски службеници во обемната операција што започна утрово и информира дека тие се од различна етничка...

Премиерот Заев на прославата на Меѓународниот ден на Бошњаците

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, присуствуваше и се обрати на Централната манифестација по повод Меѓународниот ден на Бошњаците, кој со пригодна...

Премиерот Заев до Бошњаците: Вие сте нераздвоен дел од богатството во...

Премиерот Зоран Заев, денеска упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија, по повод празникот 28 септември - Меѓународен ден на Бошњаците:„Дозволете...

Бошњаците го одбележуваат својот национален празник

По повод Денот на Бошњаците вчера во општина Петровец се одржа Фестивал на фолклорот „Коњаре 2018“, на кој учествуваа повеќе фолклорни групи претставувајќи се...

Заев: Граѓаните ќе добијат одговори за „Сопот“, „Смилковско езеро“, „Дива...

Македонија не може да каже дека е нормална држава ако продолжи да живее во мистерија преку случаите како што се „Сопот“, „Смилковско езеро“, „Дива населба“,...

Груевски со честитка по повод 11 Октомври

Денот на народното востание, ја демонстрираше желбата на македонскиот народ за слобода и за сопствена држава. 11 Октомври беше продолжение на битката на Илинденците...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот